Znaleźć pracę - ale jak?


Jesteś młody, stary, pełnoletni, niepełnoletni, uczysz się, chcesz dorobić, nie masz co zrobić z wolnym czasem, chcesz podjąć pracę, ale nie wiesz jak? Nie wiesz za co się zabrać, od czego zacząć? Jaką umowę możesz podpisać i na jaki okres czasu? Gdzie szukać pracy, czy samemu, czy przez agencję? Nie martw się, to wcale nie takie trudne!

 1. Po pierwsze liczy się czy naprawdę chcesz znaleźć pracę, czy tylko tak mówisz. Nastawienie to bardzo ważna rzecz. Jeśli naprawdę tego chcesz, wcześniej czy później uda Ci się.
 2. Szukanie pracy. Żyjemy w czasach gdzie masz multum możliwości znalezienia pracy, często nie musisz posiadać żadnego doświadczenia, ogromnej wiedzy ani wykształcenia. Najprościej jest poszukać na portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę (np. olx.plgumtree.pl pracuj.pl, gazetapraca.pl itd..), gazetach lub przejść się osobiście po centrach handlowych i zostawić swoje CV jeśli szukają pracownika. 
 3. Co to jest to CV którego ode mnie żądają. To nic innego jak Ty. Opisany według pewnego wzoru i wymagań, żeby było łatwiej. Pomimo tego, że wydaję się to proste, jest wręcz banalne. No dobra może nie banalne, bo fajnie by było znaleźć wszystkie dokumenty. (Ukończone kursy, szkoły).
 4. Do wysłania ogłoszenia przydałby się jeszcze list motywacyjny. Jest odpowiedzią na wymagania ogłoszeniodawcy. Powinniśmy tutaj umieścić takie informacje jak: dlaczego nadajemy się do tej pracy, jakie mamy umiejętności i w jaki sposób je zdobyliśmy oraz wykorzystaliśmy.
 5. Jeśli nasz przyszły pracodawca skontaktuje się z nami i umówi na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować.
  • zabrać ze sobą wszystkie dokumenty (CV, list motywacyjny (jeśli go wysłaliśmy), świadectwa ukończonych szkół, kursów oraz wszystkiego co wpisaliśmy w CV.
  • odpowiednio się ubrać i wcale nie koniecznie, chodzi tutaj o garnitur, albo elegancką sukienką. Wszystko zależy od tego o jaką pracę się staramy. (np. animator dla dzieci spokojnie może przyjść w dżinsach, koszulce i marynarce. Kelnerka w sukience nie odsłaniającej zbyt dużo a bankowiec w garniturze lub spódniczka, biała bluzka, rajstopy (to obowiązek i okazanie szacunku, tak nawet przy +30*) oraz marynarka)
  • przyjść wcześniej. Po pierwsze spóźnienie możemy nawet nie zostać wpuszczeni na rozmowę, po drugie, naprawdę chcesz ziajać jak głupia/głupi?
  • nie stresować się/nie olewać. Przesadny stres w niczym nam nie pomoże, wiem że jest to trudne, ale trzeba się choć odrobinę uspokoić. Natomiast olewatorstwo na starcie nas wykluczy z listy kandydatów.
 6. Najczęściej teraz pozostaje nam czekać na odpowiedz pracodawcy. Jeśli powiedział, że odezwie się do nas, powinniśmy czekać. Jeśli zaś minęło już trochę czasu, a nasz telefon milczy, możemy zadzwonić i zapytać np. "Czy rozpatrzył(a) pan(i) już moją kandydaturą". Co prawda, najczęściej gdy telefon milczy, oznacza to, że znaleźli już kogoś innego, lepszego od nas, ale świadczy również o naszym zainteresowaniu, i daje nam szanse, że jeśli dana osoba się nie sprawdzi, zadzwonią akurat do nas.
 7. Jeśli dostaniemy pozytywną odpowiedź możemy się cieszyć z naszej nowej pracy, jeśli nie, musimy starać się dalej ;) Więc wracamy do punktu 2 ;) 

3 komentarze:

 1. chodzi ci o to żebym robiła mocniejszy makijaż czy w programie je "wyostrzyła" ;d

  OdpowiedzUsuń
 2. Pracę jest znaleźć łatwo, ale dobrą pracę znacznie trudniej, a w obecnie w naszym kraju, bez znajomości to wręcz niemożliwe...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uważam ze dla chcacego nic trudnego, tylko podejście ludzi ze pierwszego dnia pracy ktos I'm zaproponuje miliony na miesiąc powoduje, ze uznają ze nie ma pracy. Taka kolej rzeczy ze zaczyna sie od niziołka a jak sie jest dobrym to sie zostaje prezesem

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Altruistka , Blogger